انتخاب مدرسه مناسب | مهم ترین و اصلی ترین معیارهای انتخاب مدرسه خوب

بعد از خانواده، مدرسه به عنوان دومین خانه و خانواده بچه ها در جامعه شناخته می شود که کودکان و نوجوانان در آن حضور فعال پیدا می کنند.
دانش آموزان در محیط مدرسه با مجموعه ‌ای از آداب و رفتار و تفکرات جدید آشنا می شوند. همچنین مدارس محیطی برای یادگیری، تربیت و پرورش مهارت‌ ها و شکوفایی استعداد کودکان است که بخشی از شخصیت، اهداف آینده و نوع نگرش کودکان نیز تحت تاثیر آموزش ها و تعاملاتی که در مدرسه دارند، شکل می گیرد.
بنابراین معیارهای انتخاب مدرسه اهمیت بسیاری در روند تربیت و آموزش کودکان دارد، که البته بچه ها به طور مستقیم و غیرمستقیم در معرض یادگیری قرار می گیرند.
فاکتورها و عوامل اقتصادی و فرهنگی متعددی وجود دارند که حین انتخاب مدرسه والدین باید آنها را در نظر بگیرند، تا انتخاب درست و مناسبی کرده باشند. ضمن اینکه عواملی مانند بحث توانمندی دانش آموزان بسیار حائز اهمیت می باشد.
بسیاری از والدین بدون اطلاعات و آگاهی داشتن از ساختار مدارس و بدون هیچ شناختی از کادر مدیریت و آموزشی، فقط بر اساس محیط فیزیکی مدارس و امکانات آنها مدرسه فرزندشان را انتخاب می کنند که برای یک انتخاب درست باید والدین بر سایر معیارهای انتخابی مدرسه نیز توجه داشته باشند.
در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل تاثیرگذار در انتخاب مدرسه بپردازیم و اولیای دانش آموزان را با معیار ها و فاکتور های انتخاب یک مدرسه خوبه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.
مهمترین معیارهای انتخاب مدرسه خوب
لازم به ذکر است که معیارهای انتخاب مدرسه خوب در میان والدین متفاوت است و شاید مواردی از نظر برخی والدین امتیاز مثبتی باشد و برای گروهی دیگر امتیازی منفی تلقی می‌ شود. همچنین این معیارها با توجه به مقاطع تحصیلی مختلف و نیازهای دانش آموزان، شرایط اقتصادی و فرهنگی خانواده ها نیز می تواند متفاوت باشد.
معیارهای مهم انتخاب مدرسه خوب را در ادامه توضیح می دهیم.

1- مدیریت خوب در مدرسه
قطعا موفقیت تحصیلی فرزند شما در مدرسه‌ ای که یک مدیر فعال، توانمند و منظم دارد بیشتر خواهد بود. بنابراین توجه کردن به نوع رفتار، مهارت، سابقه کاری و تجربه کادر مدیریت در مدرسه اهمیت بسیار بالایی دارد،.

چرا که یک مدیر قوی می‌تواند کادر آموزشی معمولی را هم با برنامه ‌ریزی و هماهنگی به خوبی پیش ببرد و موفقیت تحصیلی فرزندتان را به همراه داشته باشد.

2- معلم و مهارت های کلاس داری
معلم مهمترین نقش را در روند تحصیلی دانش‌آموزان دارد. برای همین وجود یک معلم خوب در مدرسه، باعث موفقیت فرزندتان خواهد شد.

یک معلم توانمند که با مهارت‌ های کلاسداری آشناست، برای فهم این ‌که معلمان مدرسه خوب هستند یا نه، به سابقه تدریس آن‌ها و به موفقیت آموزشی مدرسه در آزمون‌های علمی باید توجه کنید. همچنین علاوه بر مهارت‌ تدریس معلم، باید ویژگی‌ های عاطفی و مشکلات دانش آموزان را بشناسد و متناسب با شرایط آن‌ها رفتار کند.

3- کادر تربیتی و پرورشی
از جمله مسائلی که والدین در هنگام انتخاب مدرسه باید به آن دقت کنند، فعالیت های فرهنگی مدرسه است.

بچه‌ها در دوران مدرسه الگو و تاثیر زیادی از محیط و همکلاسی های خود می‌پذیرند، فلذا حتما برای فرزند خود مدرسه‌ای را انتخاب کنید که علاوه بر درس بچه‌ها حواسشان به رفتار و تفکر دانش‌آموز نیز باشد. متاسفانه اولویت بسیاری از خانواده‌ها فقط مسائل آموزشی است و به سایر جنبه‌ها توجهی ندارند.

4- فضای مدرسه و امکانات آموزشی
از جمله نکات مهم یک مدرسه خوب، تمیز و ایمن بودن آن است که اکثرا خانواده ها به این موضوع توجه ویژه‌ای دارند. اگر فرزندتان در مقاطع ابتدایی تحصیل می‌ کند، باید به دنبال مدرسه ای با فضای مناسب برای تحرک و فعالیت‌ های ورزشی باشید.

طراحی کلاس و نحوه چیدمان میز و صندلی در کلاس ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است و می‌تواند در روند آموزشی دانش‌ آموزان موثر واقع شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که ابزارهای کمک آموزشی مدرسه نیز در حد استاندارد باشد، به‌ خصوص در مقطع ابتدایی که می‌توان همه چیز را به ‌صورت تصویری، تجسمی و لمسی منتقل کرد و هوش و سواد کودکان را ارتقا داد.

5- شهریه مدرسه
قطعا هزینه ثبت نام یکی از معیارهای مهم در انتخاب مدرسه است. برخی از والدین بر این باورند که ملاک یک مدرسه خوب پرداخت شهریه بسیار بالا و هزینه‌ های اضافی است، درصورتیکه این تفکر کاملا اشتباه و درست نیست.

ثبت نام در برخی مدارس غیردولتی و پرهزینه مخصوصا برای خانواده‌ هایی که توان مالی بالایی ندارند، کودکان را از محیط طبیعی جامعه دور می‌ کند و سطح خواسته‌ های آن ها را به طرز چشمگیری افزایش می‌ دهد.

به‌ همین دلیل والدین باید دقت کنند که اغلب خانواده‌ هایی که در یک مدرسه ثبت‌ نام می‌ کنند متعلق به یک طبقه‌ اجتماعی باشند.

6- ارتباط مستمر مدرسه با والدین
یک مدرسه خوب، همواره در تلاش است تا با والدین دانش آموز در ارتباط باشد و آنها را از وضعیت آموزشی و رفتاری فرزندشان باخبر کند.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که انتقال تمام نکات ریز به اولیا باعث از بین رفتن احساس استقلال و آزادی دانش‌ آموز می شود و ممکن است شخصیت دانش‌ آموز آسیب ببیند.

7- فعالیت‌ های خارج از برنامه
برگزاری کلاس‌ های خارج از برنامه در حد متعادل مانند کلاس‌ های فوق برنامه برای پیشرفت برنامه‌ های درسی، کلاس های آمادگی کنکور و حتی کلاس‌ های رباتیک و … نقش مهمی در موفقیت تحصیلی فرزندتان دارد.

لازم به ذکر است مدارسی که کلاس‌ های خارج از برنامه سنگین و فشرده دارند، لزوما یک مدرسه خوب نیستند، چرا که اینگونه مدارس فرزندتان را خسته و از درس دلزده خواهد کرد.

8- فاصله مدرسه تا محل سکونت
باید به این نکته هم توجه داشت که فاصله زیاد مدرسه تا محل سکونت شما و صرف روزانه یک یا دو ساعت زمان برای رفت و آمد، فرزندتان را خسته خواهد کرد، خصوصا اگر فرزندتان در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیل است.

از طرفی، فاصله مدرسه تا خانه برای دانش آموزانی که خودشان این مسیر را طی می کنند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

9- رضایت دانش آموزان فعلی مدرسه
یکی دیگر از معیارهای انتخاب مدرسه خوب، پرس‌ و جو از والدین دانش آموزانی است که در همان مدرسه درس خوانده یا می‌ خوانند. با این کار می‌ توانید اطلاعات خوبی در خصوص کادر مدیریت، رفتار معلمان و وضع علمی مدرسه به ‌دست آورید.

10- فعالیت‌ های ورزشی در مدرسه
شاید برای اکثر خانواده‌ ها فعالیت‌ های ورزشی در مدرسه اهمیت چندانی نداشته ‌باشد؛ اما این مسئله برای بچه‌ها به خصوص پسرها بسیار مهم است.

ورزش یکی از شیوه‌ های اصلی علاقه‌مند کردن کودکان به مدرسه است. دانش‌ آموزان در این سنین پایین انرژی زیادی دارند و عاشق رقابت و مسابقه ورزشی هستند. بنابراین برگزاری مسابقات مختلف در مدرسه و توجه به فعالیت‌های ورزشی می‌ تواند از معیارهای مهم در انتخاب مدرسه خوب باشد.

آشنایی با انواع مدارس در ایران

مدارس متعددی با ساختارها و سیستم‌ های آموزشی متفاوتی در ایران وجود دارند؛ ولی به طور کلی مدارس دولتی و غیرانتفاعی در نظر عموم شناخته شده تر هستند.

مدارس مختلف با توجه به اهداف آموزشی که دارند دارای ساختار و سیستم آموزشی متفاوتی می باشند، لذا در زمینه‌ های ارائه ‌ی خدمات و تجهیزات آموزشی، سرگرمی، غربالگری، ثبت نام و دریافت شهریه به شیوه های گوناگون عمل می کنند.

خانواده‌ ها با توجه به مهم ترین معیارهای انتخاب مدرسه و نیازهای آموزشی و توانمندی فرزند خود و با در نظر گرفتن الویت‌ها و سایر عوامل فیزیکی و روانشناختی، پس از تحقیق و بررسی کارنامه عملکرد مدرسه طی سال های گذشته می توانند به نتیجه‌ی مطلوب در انتخاب مدرسه مناسب دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up