امتحان نهایی چه تاثیری دارد ؟

همانند سنوات گذشته در پاسخ به کدام معدل در کنکور تاثیر دارد باید گفت در امسال نیز نمره نهایی هر داوطلب را سوابق تحصیلی یا همان نمرات کتبی نهایی دیپلم او تشکیل می دهد. موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری یا همان شرط معدل بحث تازه ای نیست و چندین سال است که به اصرار آموزش پرورش و برای حذف تدریجی کنکور سراسری تاثیر نمرات نهایی امتحانات سال پایانی دانش آموزان در دبیرستان به صورت مستقیم در نتیجه کنکور داوطلبان تاثیر گذار بوده است.

با توجه به تغییرات در نحوه برگزاری کنکور در چند سال اخیر و چالش های نحوه اعمال سوابق تحصیلی مطابق با نمونه کارنامه دانش آموزان و از آنجایی که داوطلبان برای برنامه ریزی باید از نحوه تاثیر معدل آگاهی یابند در این مقاله از سایت پردیس دانش قصد داریم به تاثیر معدل در کنکوربپردازیم.

فهرست مقاله:

نحوه اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری

معدل کدام سال در کنکور تاثیر دارد؟

مشمولان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور

تفاوت تاثیر مثبت و تاثیر قطعی معدل در کنکور چیست؟

راهکار افزایش معدل کتبی داوطلبان کنکور

نحوه اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری
میزان تاثیر معدل در کنکور در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری و منابع معتبر مربوط به این آزمون اعلام می شود. بر اساس آخرین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری به میزان 50 درصد با تاثیر قطعی در نظر گرفته شده است. داوطلبانی که به دنبال پاسخ کدام معدل در کنکور تاثیر دارد هستند و قصد ثبت نام کنکور سراسری را دارند شرط معدل و تاثیر آن بدین شرح است:

تاثیر معدل یا تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور نظام جدید برای تمامی داوطلبان گروه های ریاضی، تجربی و انسانی به میزان 50 درصد قطعی است. منظور از سوابق تحصیلی، معدل کتبی داوطلب است که با توجه به نمرات امتحانات نهایی محاسبه می‌گردد. این تاثیر پنجاه درصدی هم در کنکور اردیبهشت و هم در کنکور تیر ماه 1403 اعمال می‌گردد.

تاثیر سوابق تحصیلی در نوبت اول و دوم کنکور سراسری بر اساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم دانش‌آموزان پنجاه (50) درصد قطعی بوده که این تاثیر در آزمون سراسری شامل دروس عمومی با ضریب 28 و دروس تخصصی با ضریب 22 می باشد که در مجموع 50 درصد تاثیر قطعی در سوابق را شاهد هستیم. در آزمون سراسری 1403 معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم دانش‌آموزان پنجاه (50) درصد تاثیر قطعی و سوابق تحصیلی آزمون سراسری در سال 1404 و پس از آن بر اساس معدل نمرات دروس عمومی کنکور و تخصصی دانش‌آموزان شصت (60) درصد تاثیر قطعی خواهد بود.

تاثیر پنجاه درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1403 برای کلیه داوطلبان کنکور اعم از دانش آموزان نظام جدید، فارغ التحصیلان نظام قدیم و حتی دیپلمه‌ های قبل از سال 1384 لحاظ می‌گردد. در صورتی‌که داوطلب کنکور فاقد سوابق تحصیلی در یک یا چند درس خاص باشد، نمره امتحان نهایی آن درس در محاسبه سوابق تحصیلی ایشان صفر در نظر گرفته می‌شود. این دسته از داوطلبان که فاقد سوابق تحصیلی هستند می‌توانند به‌ منظور ایجاد سوابق تحصیلی در امتحانات نهایی پایه دوازدهم رشته مورد نظر خود شرکت کنند.

معدل کدام سال در کنکور تاثیر دارد؟
معدل سال هایی که امتحانات پایانی آنها به صورت نهایی (سراسری کشوری) برگزار شده است در کنکور تاثیرگذار خواهد بود. برای داوطلبان نظام قدیم کنکور تاثیر نمرات امتحانات نهایی سال سوم و پیش دانشگاهی و برای فارغ التحصیلان نظام جدید فقط تاثیر نمرات امتحانات نهایی سال دوازدهم در کنکور اعمال خواهد شد.

با توجه به اینکه امتحانات پایه دهم و یازدهم تاکنون بصورت نهایی برگزار نشده است تاثیر معدل دهم و یازدهم در کنکور 1403 اعمال نمی گردد.

با توجه به این که از امسال امتحانات پایه دهم و یازدهم نیز مانند سال دوازدهم به صورت نهایی در سراسر کشور برگزارمی شود، درکنکور 1404 معدل سال یازدهم درتاثیر خواهد داشت و در کنکور 1405 نیز معدل سال دهم تاثیر گذار خواهد بود.

مشمولان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور
کلیه افرادی که دیپلم یکی از رشته های تجربی، ریاضی، علوم انسانی یا علوم و معارف اسلامی را در نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶) طی سال های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۲ اخذ نموده یا اخذ خواهند کرد و همچنین کلیه افرادی که دیپلم یکی از رشته های مذکور را در نظام آموزشی سابق طی سال های ۱۳۸۴ تاکنون اخذ نموده اند دارای سابقه تحصیلی هستند در آن رشته هستند.

امادر سال های اخیر سایر افرادی که قبل از سال ۱۳۸۴ دیپلم نظام قدیم اخذ نموده اند مشمول اعمال سوابق تحصیلی نبوده و تراز کل آنها در کنکور صرفا بر اساس آزمون تستی جلسه کنکور محاسبه شده است.

لازم به ذکر است فقط دروسی که امتحان آنها به صورت نهایی (کشوری) برگزار شده است در کنکور تاثیرگذار خواهند بود. به عنوان مثال دیپلمه های نظام آموزشی سابق (نظام قدیم) که طی سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را اخذ نموده اند فقط مشمول اعمال سوابق تحصیلی دیپلم هستند زیرا امتحانات سال سوم دبیرستان طی این سالها بصورت نهایی (کشوری) برگزار می گردید درحالیکه امتحانات پیش دانشگاهی در این سالها نهایی نبوده و از سال ۱۳۹۱ به بعد بصورت نهایی برگزار شده است.

در صورتی که داوطلب فاقد سوابق تحصیلی در یک یا چند درس باشد، نمره امتحان نهایی آن درس برای ایشان صفر در نظر گرفته می‌شود، بنابراین بخشی از تاثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور را از دست خواهد داد. داوطبانی که دیپلم خود را قبل از سال ۱۳۸۴ دریافت کرده‌اند از این دسته هستند. همچنین داوطلبی که رشته دیپلم وی با گروه آزمایشی کنکور یکسان نباشد، مثلا دارای دیپلم رشته ریاضی بوده اما قصد شرکت در کنکور تجربی را دارد، در درس زیست شناسی دوازدهم فاقد سابقه تحصیلی است. بنابراین در امتحان نهایی درس زیست شناسی نمره صفر برای ایشان لحاظ خواهد شد.

این دسته از داوطلبان می‌توانند با شرکت در امتحانات نهایی سال دوازدهم برای خود سوابق تحصیلی ایجاد کنند تا تاثیر50 درصدی سوابق تحصلی در کنکور را از دست ندهند.

تفاوت تاثیر مثبت و تاثیر قطعی معدل در کنکور چیست؟
تا پیش از قطعی شدن تاثیر معدل در کنکور سراسری، داوطلبانی که دارای معدل پایین بودند، در کنکور شرکت می کردند و در صورتی که معدل پایین ایشان منجر به بدتر شدن رتبه و تراز ایشان می شد، تاثیری نداشت. به عبارت دیگر اگر داوطلب آزمون خود را خوب میداد، معدل پایین ایشان در کنکور سراسری تاثیری نداشت.

وقتی که تاثیر معدل در کنکور قطعی باشد، کلیه نمرات امتحان نهایی چه باعث بهبود تراز و رتبه کنکور شوند و چه باعث بدتر شدن تراز و رتبه کنکور شوند تاثیر داده می شوند. بنابرین در حالت تاثیر قطعی، اهمیت داشتن نمرات بالا در امتحانات نهایی بسیار بیشتر از حالت تاثیر مثبت خواهد بود.

راهکار افزایش معدل کتبی داوطلبان کنکور
طرح ترمیم معدل برای کنکور ویژه افرادی است که نمرات پایینی در امتحانات نهایی کسب کرده‌اند و قصد دارند نمرات و معدل کتبی خود را بالا ببرند. کلیه داوطلبان فرصت دارند هر کدام از دروس نهایی را ترمیم کنند. امتحانات ترمیم معدل سه بار در سال در ماه‌های خرداد و شهریور و دی برگزار می‌شود. در صورتی‌که نمره داوطلب در امتحان ترمیم بالاتر از نمره قبلی ایشان باشد، نمره جدید در کنکور تاثیر داده می‌شود.

برای اینکه نمرات ترمیم معدل در کنکور تاثیر داده شوند، باید قبل از برگزاری کنکور در طرح ترمیم معدل شرکت کنید. شرکت در طرح ترمیم معدل الزامی نیست اما اگر نمره امتحان نهایی شما در یک یا چند درس پایین است بهتر است در صورت امکان در این طرح شرکت کنید.

نقش مشاوره تحصیلی پردیس دانش چیست ؟

در مشاوره تحصیلی پردیس دانش همه چیز مطابق خصوصیات فردی و منحصربه فرد تک تک دانش آموزان پیش می رود. ما در جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی نقاط قوت و ضعف شما را شناسایی می کنیم، با شما صحبت می کنیم و اهدافتان را می شناسیم. سپس به شما کمک خواهیم کرد که در مسیر تحصیلی خود به رشد و شکوفایی برسید. ازجمله تغییرات دانش آموزان بعد از اتمام جلسات مشاوره افزایش ساعت مطالعه ،افزایش کیفیت مطالعه، یادگیری روش درست مطالعاتی هر درس،افزایش توجه و تمرکز و…

سوالات متداول:

1)آیا با دیپلم ریاضی می شود کنکور تجربی داد؟

داوطلبی که دیپلم رشته ریاضی فیزیک داشته و قصد شرکت در کنکور تجربی را دارد، در حال حاضر دارای نمره صفر در درس زیست شناسی است که معدل وی را کاهش داده و در نتیجه بخشی از تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور تجربی را از دست می‌دهد. این داوطلب برای ایجاد سابقه تحصیلی در درس زیست شناسی می‌تواند در امتحان نهایی زیست شناسی دوازدهم تجربی شرکت کند.

2) ایا نمره مستمر در امتحان نهایی دوازدهم تاثیر دارد؟

نمره مستمر در معدل دیپلم تاثیر دارد اما در معدل نهایی و کنکور تاثیرگذار نیست. در واقع تاثیر نمره مستمر در کنکور صفر است. فقط و فقط نمراتی که در امتحانات نهایی کسب می کنید در رتبه و تراز کنکور شما تاثیر دارند. همچنین معدل ترم اول دوازدهم نیز در کنکور تاثیرگذار نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up